Eesti mees on töökas, tagasihoidlik, vaikne ja visa. See kõik väärib imetlust, aga tema käsi käiks nii naisterindel kui töölainel märksa paremini, kui tal oleks olemas üks loomujoon, mida on kombeks maha suruda. Kuid see pole kindlasti inimese enda huvides. Mis see on?
Nüüd saad «Naistejutte» ka vaadata! Kõik vahetud emotsioonid ainult pildis.
Räägime elutervest edevusest. Nii mõnigi tõmbab kohe nina vingu, kulmu kortsu ja teatab kiirustades: «Mina olen sellest patust puhas!» Aga on see üldse sulle endale kasulik? Palju reegleid, mis on meile naha vahele uuristatud, teenivad hoopis võimukandjate huve.
Eestlased kardavad paljusid asju. Osa hirme on kasulikud, osa kasutud ja osa lausa kahjulikud. Viimasesse kategooriasse kuulub ka paaniline hirm tunduda teistele edev. Miks see nii on? Selle müsteeriumi harutab lahti religiooniantropoloog, täiskasvanute koolitaja ja viie lapse isa Jaanus Kangur. Tal on, mida öelda – viimasel kolmel aastal on mees valitud parimaks koolitajaks.
«Eesti mehele tuleks väga kasuks, kui tal oleks rohkem edevust,» ütleb Jaanus Kangur. Ja paljudele naistele samuti. Aga mida edevus siis annab? Ja miks ning kellele oli kasulik meilt need hüved ära võtta? Madala enesehinnanguga halli massi on kergem valitseda. Tähelepanuga käib tihti kaasas mõjujõud. Tõdesid võib siit saatest välja kooruda mitu ja need on kohati ootamatud. Süveneme!
Selles loos saad teada
- mis on edevus tegelikult – ei, see pole eneseimetlus, vaid hoopis midagi muud;
- milline edevus on surmapatt – vastus on ehmatav;
- mis vahe on heal ja halval edevusel;
- miks see, mis teise juures häirib, räägib alati sinust endast;
- kuidas puritaanlus meid endiselt alla surub;
- mis eelised annaks eluterve edevus nii meestele kui naistele;
- mitu Jaanuse isiklikku lugu, mis teemat illustreerivad;
- kuidas edevuse aktsepteerimine annab loa päriselt elus olla.