Eestlased on vaprad kannatajad. Vahel talume aastaid valu, aga marsime vapralt edasi. Probleem aina süveneb, valu kasvab, aga endiselt tundub, et arsti juurde pole minna vaja. Millest on jutt? Põlvevaludest! Iga neljas täiskasvanud inimene kannatab mõne põlvehäda all. Ja on selliseid, mis ise mitte kunagi ei parane – vaja on operatsiooni. Kuidas neid ära tunda ja mida ette võtta?
Siin on üks isiklik põlvetrauma lugu koos kõige ausamate kirjelduste ja läbielamistega. Mis on järeldus? Kannatamine on rumalus. Kui seda liiga kaua teha, võib välja jõuda olukorda, kus polegi enam midagi päästa.
Taasavaldame loo lugejate soovil uuendatud ja täiendatud kujul. Laekus kiri: «Palun andke nõu, mis aitab kestvate põlvevalude korral? Milles võib mure olla ja kust abi saab?» Loo algne versioon ilmus Postimehes 2019.
Probleemi suurusest silmaga aru ei saa
Põlv nägi välja täitsa tavaline. Valutas küll, aga kuna valu oli kestnud juba kolm kuud, siis tundus ka see pigem tavaline. Ja nagu eestlased ikka – arsti juurde ei tahtnud minna. Küllap läheb ise üle! Kuud aga kulusid ja valu jäi. Kas tõesti võib põlvel olla vigastus, mis ei paranegi ise ära? Selgus, et just nii see oli. Ühtlasi selgus, et sarnase murega inimesi on tohutu hulk ja enamik neist viivitab diagnoosi ja raviga. Ning see läheb kalliks maksma. Niisiis otsustasin oma loo ausalt kirja panna – ehk päästab see täielikust purustamisest mõne teise põlved!
Esialgu muidugi tegin kõik vastupidi – just nii, nagu ei tohiks. Arstile minekut lükkasin edasi endale valetades: «Oh, midagi erilist pole ju juhtunudki. Mul ei saa tõsist vigastust olla!» Selline mõttekäik on otsetee eksiteele. Paranematu põlvevigastuse saamiseks piisab õige vähesest.