«Terviseriskid on sel sama tõsised nagu läbipõlemise puhul,» hoiatab psühhoterapeut Tiina Saar-Veelmaa. «Ja vaimsed ning füüsilised kahjud sama märgatavad. Kuid haiguslehte, et end ravida, sel puhul ei kirjutata.» Jah, see on tööga seotud oht. Mis see on? Boreout ehk töötüdimus.
Mis asi on tüdimus?
«Inimkeeli see tähendab seda, et meie töises tegevuses on neid ülesandeid, kus me ei arene või mida me tajume lausa tüütute või ärritavatena liiga suures mahus,» ütleb Tiina Saar-Veelmaa, tõenäoliselt parim Eestist leitav ekspert sellel teemal. «Mingil määral me kõik kannatame tülikaid ülesandeid välja. Aga asi on proportsioonist väljas siis, kui inimene tunneb, et seda tööd tehes tema enam ilusaks, paremaks, targemaks ei muutu.»
Tuleb tuttav ette? Tõde ongi kahjuks terav – töötüdimus on väga sage ja selle all kannatavaid inimesi on märkimisväärselt rohkem, kui kurta julgeb. Kuid asi pole lootusetu – kui sellisesse olukorda sattunud oled, on sul siiski võimalus ohjad enda kätte võtta ja olukorda muuta. Igast mülkast viib tee välja, vahel me lihtsalt ei näe seda.
Miks see on tõsine mure? «Töötüdimusel on täpselt samad tervisekahjud nagu läbipõlemisel,» selgitab asjatundja. «Aga läbipõlemisega me saame minna perearsti juurde, seda diagnoositakse ja me saame haigusraha. Aga me ei saa ju minna perearsti juurde ja öelda, et mul on nii igav!» Karm reaalsus ongi selline, et tervisemured on tõsised, aga põhjus nende taga alles vähe tuntud.
Tervisekahjud
Mis on esimene märk, millest aru saada – midagi tööelus vajaks korrigeerimist, samaviisi jätkata ei saa? «Väsimuse tunne,» toob Tiina Saar-Veelmaa esile. «Inimene tunneb, et tal ei ole energiat. Ega soovi midagi teha. Kasvab ärrituvus, inimese süütenöör on lühike. Immuunsüsteem nõrgeneb. Unehäired on kiire märk – see võib olla mõlematpidi, mõni ei saa enam uinuda, sest painavad mõtted on peas. Teist painab pidev unisus, kogu aeg tagaks magada.»