Saada vihje

NAISTEJUTUD Kuidas «head naised» teravate sõnadega mehe elu täiesti pekki keeravad (1)

Nii on – seesama pealtnäha armas ja leebe naine, kes justkui mitte midagi ei tee, suudab paari terava sõnaga mehel kõri läbi lõigata. Kuidas ta seda teeb? Räägime kõigest ausamalt kui iial enne. «Ma võin räige mõrd olla,» tunnistab Heidi Hanso. Ei saa salata - naised teevad sõnadega kurja, enamik lihtsalt ei tunnista seda.

Kuidas naised meestel juhtmed kokku lasevad? Ükski naine ei tahaks seda tunnistada, aga jah, me teeme seda. Vaata saadet ja jaga ka sõbrale, kes naistest aru ei saa.

Naistejutte saad endiselt alati ka kuulata, pane klapid pähe ja mine jalutama!

Ettevaatust - suhtekarid

Mis on armastuse karid? Tavalised asjad, mida iga suhe kohtab. Suhted lõppevad siis, kui me ei oska neis käituda. Ja tulevad õnnelikuma ja tugevamana välja siis, kui oskame. Aga kuidas see käib? Räägime väga ausalt, isiklikust kogemusest ja kõige raskemast kohast, sellest, mis aitab. Ja see tõesti aitab. Saates on peaosas Heidi Hanso.

Heidi Hanso räägib suhte keerulistest hetkedest, siiralt ja avatult.
Heidi Hanso räägib suhte keerulistest hetkedest, siiralt ja avatult. Foto: Martin Pedaja / Postimees

Täna räägime sellest, mis on need tumedamad toonid, millega kõik suhted vahel silmitsi seisavad. Ükski suhe pole vaid pühapäev, aga sellest keegi ei kõssagi.

Tõepoolest, ka meie teeme suhtes praegu läbi keerulist perioodi. Aga raske on saada aru, kui oled iseendaga parasjagu pahuksis ja suhe on tegelikult kõige toetavam asi, mis üldse praegu su ümber on. Täna hommikul just võtsime selle Taaviga lauale ja ma tunnen – tegelikult mu partner toetab mind, aga see ei ole alati nii lihtne.

Räägimegi ausalt suhtekaridest. Terve mõistus nagu ütleks – ära kari otsa sõida, ära iga asja ligi mine. Aga suhtes ei ole see asi päris samamoodi.

Jah, meie suhtes kehtib põhimõte, et kõik räägitakse südamelt ära. Clean as you go. Meie arutame need asjad läbi ja vahel on harukordselt raske, aga pärast hakkab kerge. Vahel oleme selle äärel, et kas me saamegi kolm aastat täis või läheme lahku. Aga aususes see ühendus muutub tugevamaks. Me läheme julgelt sellesse vestlusse ja võtame loomulikult seda, mis tuleb. Ma ei lähe oma õigust taga nõudma, vaid ma kuulan teise ära ja tihti me ei jõuagi mingi lahenduseni, aga võtame mõlemad üksteist vastu. Ja kui naisel on keeruline periood, siis mehe soov on sind päästa, hoida ja kõik ära parandada. See teeb abituks, kui sa ei saa seda teha.

Mehelik loogika on jah selline, ta tunneb, et tema on kaitsja ja kui sinul on halvasti, võib ta tunda, et tema on oma töö jätnud tegemata. Ja toimub kiire teisendamine: naisel paha, mina paha mees, ununeb et naine vajab tuge, sest vaja on ennast kaitsta! Ja siin lähevadki käiku käitumisstiilid, mida üheski suhtes ei tasu valida – tõelised suhtekarid.

Jah, suhteterapeudid on välja toonud, et suhe ei ole prügikast, kuhu tuua kõik, mida tunned. Mulle tundub, et halamine ja hädaldamine on tegelikult rohkem nagu naiste asi. Leia sõbranna. Ei tasu eeldada, et partner peaks selle kõik vastu võtma. Ei pea kogu oma elu raskust panema ainult oma partnerile, vaid on hea, kui sul on selleks ka teisi inimesi. Mõned asjad toimivad paremini naiste vahel ja mõned meeste vahel. Aga meie usume, et vestlusi ei tasu karta – alati on parem kõik südame pealt ära rääkida ja puhta koha pealt edasi minna.

Mida mitte teha?

Rasked ajad on suhte loomulik osa, samuti konfliktid. Kuid on kolm käitumisviisi, mis võivad suhte suure hooga karile sõidutada. Neid pole tark kasutada:

Lahenduste pakkumine

Tihti tunneb mees ekslikult, et just seda temalt oodatakse – naisel paha, tema peab olukorra lahendama. Ei, see pole mehe töö. Anna teisele ruumi ventileerida ja ise lahenduseni jõuda. Vahel polegi see eesmärk.

Lämmatamine

See on kõige lõhkuvam ja masendavam tunne - väljendad partnerile oma tundeid, tema püüab need maha suruda. Saa üle. See pole midagi. Lämmatama motiveerib hirm – teise tunne on ebamugav ja ei tea, mida teha. Kuid lämmatamine loob teisele tunde, et ta tõugatakse ära. See on valus sõnum: kui kogen raskeid tundeid, siis mul pole suhet.

Võitlusse minek

Millest see tuleb? Partner võib tõlgendada seda, et teine end halvasti tunneb, süüdistusena ja tõttab ennast kaitsma. Õigustama. Laob sellele, kel on juba raske, omalt poolt koormat veel lisaks. Võitlusse minnes võib tõesti suhte lõhkuda seal, kus saaks väga kenasti koos edasi seilata. Ära tee seda, jää lihtsalt paigale.

Heidi Hanso hoiatab - võitlusse minek ei tasu ära, sealt väljub kaks kaotajat.
Heidi Hanso hoiatab - võitlusse minek ei tasu ära, sealt väljub kaks kaotajat. Foto: Martin Pedaja

Jah, emotsioone ei ole vaja karta. On kolm kõige hullemat asja, mida emotsionaalses olukorras teha ei tohiks. Esimene on teise tunde lämmatamine – ära tunne, seda pole!

Tõepoolest, naise tunnet ei ole vaja karta. Mida rahulikumalt üks meesterahvas võtab vastu ülevoolava ja tasakaalust väljas naise tunded, seda rutem see kõik lahustub. Mina ütlen oma mehele, et näen – tema on minu kalju, mille vastu mina saan mässelda nagu meri.

Ja kalju on ikka sama koha peal.

Täpselt sama koha peal. Seda ei maksaks meestel kriisisituatsioonis ära unustada.

Just see lõhubki suhet – tunne, et sind lämmatatakse, et sind lükatakse tagasi. Aga mida selle koha peal teha? Lihtsalt jää paigale.

Minu arvates on kõige targem küsimus: «Mis sul praegu vaja on?» Kas sul on vaja, et ma teeks sulle teed, kas sul on vaja et ma kallistan sind?

Aga see inimene seal mäslevas meres ei pruugi teada...

No see on väikeste lastega samamoodi, aga uue küsimuse peale aju kuidagi fokusseerib ringi ja see aitab tal kriisist välja tulla.

Mis on mind rahuneda aidanud ja mis ei ole kunagi mind alt vedanud, on hoidmine. Just sellisel moel – sirutad käed: no tule siia. Natuke aega ootad, siis kallim tuleb kaissu ja tundetulv vaibub. See pole kasu saamise koht, aga tunned võimsat tunnet – ma suudan! Mehed ju tahavad end kangelasena tunda, see on ülilihtne retsept selleks.

Täpselt nii.

Heidi teab, et meestel on vaja end kangelastena tunda. Kuid see on raske, sest eestlannad on nii vägevad naised!
Heidi teab, et meestel on vaja end kangelastena tunda. Kuid see on raske, sest eestlannad on nii vägevad naised! Foto: Martin Pedaja

On kolm halba asja, mida ei tasuks teha – esimene on hakata olukorda lahendama, teine lämmatada, kolmas minna võitlusse. Elumere lainetel juhtub kõige sagedamini just viimane.

Sellega oleme meie suhtes ka palju rinda pistnud. Just viimasel kokkupõrkel sööstis mees suhte alustalade kallale – Heidi, meil ei ole pikemat plaani! Tundsin, et minu kehas on juba nii palju pinget, et ühendan ennast lahti, ma lihtsalt ei jaksa. Ja siis toimus tegelikult kõige põhjapanevam muutus – saime sel kohal sabast kinni, et me kumbki ei ole ratsionaalsed praegu.

Ma arvan, see on kindlasti ühe paarisuhte kõige keerulisem kari, absoluutselt.

Jah, väga palju suhteid oleksid endiselt terved, õnnelikud ja koos, kui nad oleksid kriitilises kohas osanud targemini käituda. Vähemalt üks partneritest. Emotsiooni peal ei tasu suuri otsuseid teha! Aga me ei tee seda...

Ei. See kõik on lihtsalt nii intensiivne, mida sa koged, on nagu kõikehõlmav ja ainus asi sinu elus. Tark on märgata, et paarisuhte diskussioon ei ole antud hetkel lihtsalt adekvaatne.

Mul on tegelikult kaks mõtet, mida siis küsin: huvitav, kuidas me sellest olukorrast läbi tuleme? Ja teine on: kumb meist siin on praegu adekvaatsem? Kui need küsimused on kasvõi mõttes esitatud, hakkab olukord lahenema.

Heidi Hanso küsib kriisis: huvitav, kuidas me sellest olukorrast läbi tuleme? Ja asi hakkab lahenema. Proovi ka!
Heidi Hanso küsib kriisis: huvitav, kuidas me sellest olukorrast läbi tuleme? Ja asi hakkab lahenema. Proovi ka! Foto: Martin Pedaja

Mida teha?

Suur osa paare oleks tänaseni koos kui nad oleksid osanud pingelisel ajal targemini käituda. On mitu kuldset praktikat, mis aitavad pingelise olukorra lahendada.

Paku lähedust

Siruta kallimale käsi ja ütle: «Tule siia!» Kallistuses juba tunned kuidas teine järk-järgult rahuneb ja tema turvatunne taastub. Töötab imehästi naiste peal ning hämmastav, et enamik mehi ei tea ega oska seda kasutada.

Kuula ära

Kuulamisoskus on väga hinnaline ning aitab suhteid hoida. Hoia silmsidet, väljenda mõistmist (nooguta või ütle lühikesi mh-mh, ah-ah, tõesti), aga luba teisel rääkida. Püüa päriselt mõista. Ära anna hinnanguid.

Jää kohale

Sageli kaaslane ei oota, et sa ta päästaks, midagi tarka ütleks või üleüldse midagi teeksid. Piisab, kui jääd kohale. See annab juba sõnumi, mida tasakaalust välja partner enim vajab: «Ma olen siin koos sinuga.»

Eesti vanasõna ütleb: targem annab järele. Aga see ei kõla üldse seksikalt. Ei tahaks olla selline möku, kes laseb kõrvad lonti ja saba sorgu.

Jah, ego hakkab ju laamendama, et sul on õigus siin seda, seda ja seda saada!

Aga tühjast klaasist ei pressi vett välja, isegi kui selle klaasi peale karjud. Sa pead andma talle aega täituda ja suhtes ka omalt poolt selleks võib-olla panustama.

Ma ikkagi tulen siin selle enesearmastuse juurde tagasi – kui praegu ma saan aru, et minu minapilt ei ole adekvaatne, siis see omakorda tähendab, et ma ei saagi olla suhtes adekvaatne. Mis mind praegu aitab, on see, et mu partner annab mulle ruumi, on mulle toeks, aga mina tegelen iseendaga.

Mismoodi see käib – anna mulle ruumi?

Oled olemas ja ei suru ennast peale. Ei lähe garaaži või kalale. Või kui naine just seda palub, siis mine.

Suhtes me anname kogu aeg üksteisele tähelepanu, mis täidab meie armastuse anumat: me justkui kogu aeg ütleme jaa, ma näen sind, ma hindan, et sa oled mu kõrval, sa oled elus. Aga raskel hetkel meil ei ole lihtsalt seda argipäeva hellust anda.

Dünaamika muutub ja see tekitab alati kõhedust. Kõigepealt vaata peeglisse ja kommunikeeri seda teisele mõistetavas keeles, mida sa praegu tunned, mida sa vajad. Ja alati on oluline võtta vastutus oma osa eest.

Mul endal on tugev hüljatuse hirm, ma kardan, et kui mina midagi muudan, siis see suhe lõpeb. Ma annan endale aru sellest, aga vahel selle teadvustamine on maru keeruline. Ma olen enda puhul täheldanud, et kui olen ise madalamas seisus, siis võin hästi peenelt, manipulatiivselt, aga väga valusalt nähvata.

Mis sa ütlesid siis?

Me käisime eile sõpradel külas, meil oli fantastiline õhtu. Ja siis ma ütlesin: meil on remont eelmise aasta veebruarist. Ma ei saanud keelt hammaste taga hoida.

Aga siis Taavi sai haiget, sest tema tunneb, et see on tema vastutus see remont ära teha. Osa minust mõtles seda, aga ikkagi ma solvasin teda meelega. Tegin teadlikult haiget.

Ja siis meil tekibki tunne et me oleme hästi väiksed ja nähtamatud. Võin hakata passiiv-agressiivselt salvama. Ja pärast on mul endal tohutult piinlik selle üle.

Heidi ja Kristinka - me võime väga nunnud näida, aga kohutavalt teravalt nähvata. Mõlemad kannavad Tanel Veenre siidist kimonoid, jumestus Susanne Vare.
Heidi ja Kristinka - me võime väga nunnud näida, aga kohutavalt teravalt nähvata. Mõlemad kannavad Tanel Veenre siidist kimonoid, jumestus Susanne Vare. Foto: Martin Pedaja / Postimees

Küllap ikka rahulolematus on hinges, tühja koha pealt see ei tule.

On muidugi. Aga oluline on seda tunnistada – jah, tõepoolest ma ütlesin seda negatiivse laenguga! Ja paluda vabandust. Ehkki Taavi vaatab mind siis hästi kahtlustava näoga, sest see ei ole üldse tavaline, et Heidi Hanso selliste asjade eest vabandust paluks.

Kusjuures ma tean ühte inimest, kes ka teeb nii. Ta ei ole kaugel.

Mina usun, et siiras vabanduse palumine on see võluvõti. Pole vahet kas ütlesid teravalt tahtlikult või tahtmatult, kui sa näed et oled teinud oma kallimale haiget mingi oma väljendusega, siis vabanda. Näita, et sa hoolid.

See on täpselt selline koht, kus nagu pealtnäha head naised, kes justkui midagi ei tee, nende mõne terava lausega võivad keerata mehe elu päris osavasti pekki. Kahe lausega kõri maha! Kui seda ütleb naine, keda sa armastad, siis ka väike teravus päriselt teeb haiget, läheb hinge ja jääb meelde.

Sellises halvamise taga on ju hoiakud ja hävitavad hinnangud: et mehena sa oled läbi kukkunud, valesti teinud. See on karm.

Ja ometi on see mees vahepeal remontinud ära mitu korterit ja teinud suuri arenguhüppeid, aga vaata see üks asi on tegemata. Siis katsun seda kuidagi siluda ja lihvida, ma ei taha ju oma kõige armsamale tegelikult seda teha. Aga vot näed, vahel tuleb! Siis tuleb lihtsalt vastutus võtta oma sõnade eest. Ma võin räige mõrd olla vahel.

Nii me naistena teeme. Laseme mehe pihta väikese mürgidoosikese, aga ise ei tea kui kange see mürk on. Paari mürgise lausega võib tegelikult teha väga palju kahju. Kui me seda teaks ega me ju siis ei teeks?

Võib-olla ikkagi teame ja teeme ikka. Mulle tundub, et kummal parajasti halvem on, see nähvab.

Mitte kunagi üks õnnelik inimene ei ütle sulle teravalt. Tema tõenäoliselt oskab sulle öelda selle kõige südantsoojendavama sõna.

Aga nähvamine ei tule tühja koha pealt. See tuleb sellest, et olen ise jätnud oma emotsionaalse hügieeni hooletusse. Või jätnud mõne oma vajaduse või piiri õigel ajal väljendamata.

Täpselt! Ja see ongi see koht, miks tuleb paarisuhtes kõik asjad läbi rääkida. Sest mina ka selle terava lause ütlen sellepärast, et midagi on jäänud mul varem väljendamata. Taavi on saanud mulle pihta. Ja siis see lihtsalt õigel hetkel manifesteerub nähvamisena.

Alla neelatud vajadus ei kao kunagi kuhugi. Emotsioon kaob, aga vajadus podiseb ja muutub hiljem teravaks. Mida varem selle välja ütled, seda pehmemalt seda teha suudad.

Just nimelt – klaarige ka kõige väiksemad sodid ära. Siis võib-olla ei tule selliseid valusaid, solvavaid nähvamisi.

Mis edasi sai? Vaata lõpuni terve saade! Nii ausalt ja avatult nagu Heidi Hanso, ei ole suhete keerulistest kohtadest veel keegi rääkinud. Enamikku suhteid saaks tegelikult päästa.

Sulle meeldis? Kõik «Naistejuttude» 396 osa leiad siit! 

Saadet saad vaadata digiajakirjad.postimees.ee

Ühine meiega Facebookis, Instagramis ja Spotifys ning iga laupäev kell 11 portaalis Postimees Naine

Heidi Hanso tunneb sügavate ja tähendusrikaste suhete vastu suurt huvi. Tema kogemus näitab - lõpuni aus olla on kokkuvõttes parim praktika.
Heidi Hanso tunneb sügavate ja tähendusrikaste suhete vastu suurt huvi. Tema kogemus näitab - lõpuni aus olla on kokkuvõttes parim praktika. Foto: Martin Pedaja

Kes on Heidi Hanso?​

Mina olen Heidi. Tööalaselt vabakutseline teletoimetaja, saatejuht, päeva- ja õhtujuht, sotsiaalmeedia sisulooja ning aeg-ajalt kirjutan kuskile ka mõne artikli.

Paljud teavad mind ka talunaisena, sest pean Saaremaal pöörast hobitalu, mis tervikuna vaat et suurem töö on, kui kõik see, mille eest palka makstakse. Varem tegin huvilistele maaelu tuure, nüüd saab Pajuväraval aga erinevaid ööbimisvõimalusi nautida.

Mul on kaks last, Uma ja Raju, mõnusad teismelised. Olen kihlatud oma armsama Taaviga, kellega ehitame paralleelselt argieluga teadlikku ja sügavat paarisuhet, kus fookuseks on kokkukasvamise asemel kooskasvamine.

Heidi Hanso elust saad rohkem osa Instagramist ja Facebookist.

Heidi Hanso ja Taavi Püüa Saaremaa metsas.
Heidi Hanso ja Taavi Püüa Saaremaa metsas. Foto: Hendrik Raju Ränk

Avasta järjejutud Heidi Hansoga

Erakordselt siiras, julge ja südamlik Heidi on jaganud Naistejuttude kuulajatega oma suhtelugu. Sõna võtab ka tema kallim Taavi Püüa. Siin on saated armumisest, kohtumisest, lõõmavast kirest ja selle hoidmisest, heast seksist ja tantrafestivalist - saa kõigest osa!

Vaata varasemaid osi!

Sul on küsimus, millele vastust otsid? Teema, millest saadet soovid? Oma lugu, mida jagada? Kirjuta: kristina.herodes@postimees.ee 

Kommentaarid (1)

Teised ajakirjad

Tagasi üles